Soutache i pielęgnacja


Biżuteria sutasz - jak mam o nią dbać?

Każda z nas chce, aby biżuteria przetrwała jak najdłużej i zachowała swój idealny wygląd - ale trzeba o nią dbać. Sutasz jest niezwykle delikatny, dlatego tez należy mu się "niezwykłe" traktowanie.

W większości swoich prac używam czeskiego sznurka sutasz firmy Pega, który wykonany jest z wiskozy, czasami z niewielkim dodatkiem bawełny. Tworzona przeze mnie biżuteria każdorazowo jest impregnowana specjalnym środkiem do sutaszu. Zabezpiecza on przed wilgocią i brudem- biżuteria zaimpregnowana jest trwalsza, odporna na wodę, a co za tym idzie, jest odporna na większość zabrudzeń (trzeba uważać na samoopalacze – mogą zabrudzić nawet impregnowaną biżuterię sutaszową!!!).
 
Jednak biżuteria sutaszowa to również kamienie/minerały, kryształki, perełki szklane, akryl czy metal. Szczególnie trzeba pamiętać o perełkach i minerałach (np. Swarovski), gdyż środek chemiczny może je niestety uszkodzić.

Oto kilka ważnych i sprawdzonych wskazówek:
  • staraj się nie trzymać biżuterii sutasz w słońcu (może blaknąć) 
  • makijaż i perfumy nakładaj zanim założysz biżuterię sutasz
  • zdejmuj biżuterię sutasz przed nałożeniem kremów do rąk i balsamów do ciała
  • zawsze zdejmuj biżuterię sutasz przed kąpielą, prysznicem i na basenie
  • przed schowaniem biżuterii upewnij się, że jest ona sucha
  • zawsze zdejmuj biżuterię sutasz przed snem :)     


Biżuterię z sutaszu należy zawsze przechowywać oddzielnie, najlepiej w osobnej folijce lub w pudełeczku- nigdy nie wrzucaj jej luzem! Sznurek sutasz - jak już wspomniałam - jest tworem niezwykle delikatnym i niestety podatnym na zaciąganie. Jeżeli jednak zdarzy się, że twoja biżuteria zahaczy o coś, a sznurek zaciągnie- można próbować ją jeszcze uratować. Gdy zaciągnięcie jest niewielkie, należy delikatnie przyciąć zaciągnięte, pojedyncze niteczki jak najbliżej taśmy. Gdy zaciągnięcie jest "poważniejsze" - nie radziłabym obcinania włókien - można zniszczyć taśmę. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z "twórcą" biżuterii, który najlepiej będzie wiedzieć co zrobić.
   


Jeżeli zaplamisz swoją biżuterię, możesz ją przetrzeć wilgotnym patyczkiem do uszu, najlepiej nasączonym w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, lub w Perle. Wyczyszczoną biżuterię możesz wysuszyć na kaloryferze. Gdy plamy nie dają się usunąć, spróbuj ostrożnie użyć niewielkiej ilości wybielacza bez chloru (np. vanish), spłukać chłodną wodą i wysuszyć. Czyszcząc biżuterię pamiętaj aby pocierać patyczkiem w jednym kierunku - sznurek nie ulegnie zmechaceniu.
 


Mam nadzieję, że noszenie biżuterii sutasz sprawi Tobie tyle przyjemności i radości,  ile mnie jej tworzenie. 
Edyta Aditya 
AdityaDesign

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz